Glavni meni
Početna
Vesti
Pretraga
Linkovi
Pčinjski region
O nama
Kontakt
Delatnost
Politika kvaliteta
Akreditacija
Centar za analizu i planiranje
Centar za kontrolu i prevenciju bolesti
Centar za mikrobiologiju
Centar za promociju zdravlja
Centar za higijenu i humanu ekologiju
Služba za prav. i ek.-fin. poslove
Kalendar javnog zdravlja
Stručni ispit
Oglasi / Konkursi
Dokumenta
Zdravstvena statistika
Kvalitet vazduha
Javne nabavke
Finansijski plan i izveštaj
Izveštaji
Praćenje stanja i prognoza aeropolena
Kontrola kvaliteta vazduha
Kretanje oboljenja sličnih gripu
Finansijski plan i izveštaj
Dnevni finansijski izveštaj
Informacija o broju testiranih i SARS CoV2 pozitivnim licima na teritoriji Pčinjskog okruga
Ostali izveštaji
Kliknite da biste se ulogovali na Webmail
Korisnička zona





Zaboravili ste lozinku?
Broj korisnika online
Statistika
Posetioci: 5671146
Informacija o epidemiološkoj situaciji gripa izazvanog virusom A (H1N1) na teritoriji Republike Srb PDF Štampaj E-pošta
01.02.2010
Zaključno sa 31.1.2010. godine, prema podacima Nacionalne referentne laboratorije za respiratorne viruse Instituta za virusologiju, vakcine i serume Torlak, potvrđeno je 695 slučajeva obolevanja od gripa izazvanog novim tipom virusa A (H1N1). U periodu vikenda, od 29. do 31.1.2010. nije bilo novih potvrđenih slučajeva obolevanja.
Registrovan je 81 smrtni ishod od ove vrste gripa. Najčešći faktori rizika identifikovani kod umrlih osoba su dijabetes, kardiovaskularna oboljenja, gojaznost i hronična oboljenja pluća.
Na bolničkom lečenju nalaze se 172 osobe sa oboljenjima sličnim gripu, od kojih je 8 na respiratoru. Posle 45. nedelje, u periodu od tri nedelje, zabeležen je trend opadanja oboljenja sličnih gripu da bi se od 49. nedelje ponovo registrovao porast broja obolelih. Najveći broj obolelih od oboljenja sličnih gripu registrovan je u 50. nedelji. Posle 50. nedelje, u 51. nedelji došlo je do blagog pada broja obolelih da bi u 52. nedelji bio registrovan značajno manji broj obolelih od oboljenja sličnih gripu. Trend opadanja obolevanja nastavio se i u 53. nedelji kada se beleži pad broja obolelih za oko 50% u odnosu na prethodnu nedelju. Pad broja slučajeva oboljenja sličnih gripu registrovan je i u prvoj izveštajnoj nedelji 2010. godine. U poslednje tri izveštajne nedelje aktivnost virusa gripa je relativno stabilna sa blagim porastom aktivnosti u 2. nedelji i blagim padom u 3. izveštajnoj nedelji. Najveća učestalost obolevanja registruje se u uzrasnoj grupi 0-4 godine.
Od 695 laboratorijski potvrđenih slučajeva, 72 slučaja obolevanja se dovode u vezu sa putovanjem.
            U periodu 26.10.2009–31.1.2010. godine potvrđeno je 534 slučaja obolevanja od gripa izazvanog novim tipom virusa A (H1N1). Oboleli su sa područja grada Beograda, Novog Sada, Niša, Čačka, Kraljeva, Paraćina, Pančeva, Inđije, Pirota, Požege, Užica, Ćuprije, Sremske Mitrovice, Smedereva, Kragujevca, Aranđelovca, Kruševca, Šida, Kosovske Mitrovice, Leskovca, Vranja, Vršca, V. Hana, Valjeva, Arilja, Bajine Bašte, Prokuplja,  Zemuna, Kikinde, Ade, Sombora, Obrenovca, Bele Crkve, Golupca, Alibunara, Vršca, Kovina, Novog Bečeja, Žablja, Žitorađe, Gračanice, Zrenjanina, Pećinaca, Bečeja, Priboja, Bačke Palanke, Zaječara, Prijepolja, Požarevca, Kostolca, Subotice, Preševa, Aleksandrovca, Malog Iđoša, Bača, Rume, Vladimiraca, Šapca, Novog Pazara, Raške i Gadžinog Hana. Najveći broj laboratorijski potvrđenih slučajeva u ovom periodu su osobe uzrasta 30–64 godine.
             Na osnovu utvrđenog povećanja učestalosti oboljenja sličnih gripu i na osnovu potvrde pandemijskog soja virusa gripa, prijavljene su epidemije pandemijskog gripa među stanovništvom Južnobačkog, Južnobanatskog, Severnobanatskog, Severnobačkog, Sremskog i Zapadnobačkog okruga, Kraljeva, Požege, Užica, Paraćina, Ivanjice, Beograda i epidemije u školskim kolektivima u Nišu i Kragujevcu, kao i epidemija u ustanovi za osobe ometene u razvoju u Aleksincu. U područjima zahvaćenim epidemijom preduzete su sve mere za sprečavanje i suzbijanje gripa predviđene Planom aktivnosti u toku pandemije gripa.
Na predlog Instituta za javno zdravlje Srbije, ministar zdravlja je 11.11.2009. godine proglasio epidemiju pandemijskog gripa epidemijom od većeg epidemiološkog značaja sa predlogom protivepidemijskih mera koje se odnose na obavezno učešće svih zdravstvenih ustanova, pravnih lica i građana, vanredni epidemiološki nadzor, zabranu okupljanja i vanrednu imunizaciju.
Na osnovu tri plana raspodele koje je Institut za javno zdravlje Srbije dostavio Institutu za virusologiju, vakcine i serume Torlak, izvršena je distribucija 460.380 doza vakcine protiv pandemijskog gripa. Kampanja vanredne imunizacije sprovodi se od 17.12.2009. godine, na 1127 vakcinalnih punktova.
Vakcinacija se preporučuje svim osobama starijim od šest meseci sa hroničnim poremećajima zdravlja, trudnicama u drugom i trećem trimestru trudnoće, zdravstvenim radnicima, licima zaposlenim i smeštenim u ustanovama socijalne zaštite, licima zaposlenim u javnim službama, zdravoj deci i odraslima. 
Prema podacima instituta/zavoda za javno zdravlje, u periodu od 17.12.2009. do 31. 1.2010. godine na teritoriji Srbije vakcinisano je 148.875 osoba.
U periodu 17.12.2009–24.1.2010. godine (6 izveštajnih nedelja) vakcinisana je 140.661 osoba. Najveći udeo među vakcinisanim (60,7%) čine osobe sa hroničnim oboljenjima. Među njima najviše je osoba sa hroničnim kardiovaskularnim bolestima, metaboličkim poremećajima (dijabetes i gojaznost) i hroničnim plućnim bolestima. Učešće zdravih osoba među vakcinisanim u posmatranom periodu iznosi 30,3%, a zdravstvenih radnika 4,2%. Ostale kategorije (lica zaposlena u javnim službama, korisnici i zaposleni u ustanovama socijalne zaštite i trudnice) čine 4,8% vakcinisanih.
 
Izvor: www.batut.org.rs
 
< Prethodno   Sledeće >
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Find more about Weather in Vranje, RB